Što je to eSport?

Autor: Dominik Ivkošić

Student informatike
f

05/11/2024

RiSU eSport divizija

Ponukani idejom osnivanja RiSU eSport divizije, i spoznajom da eSport kao takav nije u velikoj mjeri prepoznat na našem području odlučili smo za sve vas koji ćete se po prvi puta susresti sa pojmom eSporta izraditi kratki vodič kroz eSport svijet.

Nakon ovoga će članka, svaka osoba koja niti malo nije bila upoznata sa pojmom eSporta shvatiti što je to eSport, što obuhvaća, kada se i gdje prvi put pojavio, koliko je trenutno aktualan a koliko će aktualan biti u slijedećem periodu i brojne druge zanimljive činjenice o ovom fenomenu i najbržerastućoj industriji u svijetu.

 

Pa krenimo…

 

Što je to eSport?

Najlakše rečeno, eSport je natjecanje u igricama, i koliko god to banalno zvučalo, vidjeti ćete da je sve samo ne banalno. eSport se može igrati na svim platformama i konzolama (PC, PS, Xbox i sl.). U poslijednje se vrijeme eSport sve više igra i na pametnim telefonima.

U teoriji, svako se natjecanje u igricama može svrstati pod eSport, no u praksi je to malo drugačije. Igrice koje se igraju na eSport turnirima obično su posebno dizajnirane za takve oblike natjecanja; i to na način da se uklanja ili što je moguće više smanjuje mogućnost nasumićnih događaja kako bi natjecanje bilo što pravedije. Osim toga, igrice u kojima se odvijaju eSport turniri imaju razrađeni sustav turnira i liga kroz koje se igrači natječu.

 

Smatra li se eSport sportom?

Čim spomenemo riječ eSport, gotovo je nemoguće kao povratnu informaciju ne dobiti komentar tipa “…ah, svašta se danas naziva sportom”, “…kako to može biti sport…”, “…daleko je to od pravog sporta…” i sl.; i praktično, niste u krivu.

No, u teroiji, priča je malo drugačija. Pravi gameri će reći kako je to sport, jer i u eSportu imate opremu kojom igrate, razrađeni sustav natjecanja i bodovanja, treninge i kvalitete kako biste igrali na profesionalnoj razini i slično, što je također istina jer da biste postali profesionalni eSport igrač potrebno je dosta truda, rada i vježbanja.

Da bismo eSport prihvatili kao sport samo moramo izađi iz naših standardnih okvira razmišljanja, otvoriti um prema novome i nepoznatomu i sagledati sliku iz drugog ugla. Tek ćemo onda moći prihvatiti eSport kao punopravni sport. Do tada će gameri tvrditi sda su sportaši a sportaši će to negirati 🙂 .

No, kako god bilo, s vremenom su nastali i određeni pomaci po tom pitanju, te se sve više i više priča o uvođenju eSporta na Olimpijske igre. Tu, usudio bih se reći, revolucionarnu promjenu u konceptu Olimpijskih igara ćemo morati čekati sigurno još nekoliko godina; ali hej, napredujemo, i to je nešto 😀

 

Gdje je i kada nastao eSport?

Prvo natjecanje koje se može svrstati pod eSport natjecanje, održano je davne 1972. godine na Stanford fakultetu u SAD-u; kada je Stewart Brand odnio pobjedu u igri Spacewar!

Rast modernog esporta kakvog poznajemo danas generalno se veže za Južnu Koreju i kraj devedesetih godina, kada su sa uspostavom krenule prve profesionalne lige, turniri i natjecanja u igri Starcraft. Naravno, turnira, liga i natjecanja je bilo i prije, no Starcraft i Koreja uveliko su postavile temelje za viziju esporta koja postoji danas.

 

Koje su to eSport igrice?

eSport igrica može biti bilo kojega žanra, no najpopularniji su MOBA (najlakše opisano kao strateška igrica u kojoj igrač upravlja svojim herojem), FPS (pucačina u kojoj igrač igra iz prvog lica) te battle royale tipovi igrica u kojima kroz rundu skupljate oružja i dodatnu opremu kako biste do kraja runde bili jedini preživjeli i tako ostvsrili pobjedu odnosno “Battle Royale”.

Danas u svijetu postoji ogroman broj eSport naslova, no neke od najpoznatijih i najatraktivnijih igrica iz eSport svijeta su: League of Legends – LoL, Counter Strike: Global Offensive – CS:GO, Dota 2, Rainbow 6, Fifa, Call of Duty, Street Fighter, Super Smash Bros., Fortnite i brojne druge. Nabrojane igrice ne predstavljaju niti vrh sante leda.

 

 

Koji je najveći eSport turnir u svijetu?

Kada bilo koga iz svijeta eSporta pitaš pitanje “Koji je najveći svjetski eSport turnir?” vrlo vjerojatno će ti kao iz topa odgovoriti: “The International!”, i neće niti malo biti u krivu.

The International je turnir u video igri Dota 2, i već je godinama najveći turnir na svijetu po nagradnom fondu. Ove godine (5. – 15. 8. 2021.), kada se održava jubilarni deseti po redu turnir, ukupni nagradni fond prešao je iznos od vrtoglavih 40 milijuna američkih dolara ($40.018.195,00 da budem precizan).

Kada je pak riječ onajgledanijim esport događajima, tu su redovito najgledaniji veliki League of Legends turniri (svjetsko prvenstvo i polusezonski (Mid-Season Invitational), zatim turnirIEM Katowice , The International, Fortnite World Cup i drugi.

Svi ti veliki turniri najčešće imaju nagradne fondove veće od milijun dolara, a nerijetko se radi o mnogo većim iznosima.

 

 

Kako pratiti eSport?

Najbolje mjesto za pratiti eSport turnire definitivno je  Twitch. Twitch je internetska platforma za prijenos sadržaja uživo, te je u vlasništvu Amazona. To je definitivno najpoznatije mjesto koje prenosi gaming i eSport sadržaj. Ako nikada niste gledali Twitch, najlakše ga je objasniti kao YouTube, s iznimkom da je najveći dio sadržaja emitiran uživo. Većinu esport natjecanja nećete pronaći na televiziji, osim ako nemate neki od specijaliziranih kanala u svom paketu, poput Sport Klub Esporta i sličnih.

Esport turnire prenose stručnjaci koji nose jednu od nekoliko uloga, opet, slično kao u klasičnim sportovima. Imamo castere, odnosno komentatore koji prenose događanja u igri kada se događaju, ali gotovo svaki turnir ima svoje analitičare i poseban tim voditelja koji obavlja intervjue s igračima prije i poslije mečeva. Grupu ljudi koja će raditi na nekom esport događaju često nazivamo talent, live talent ili nešto slično. 

 

Može li svatko tko igra igrice biti eSportaš?

U teoriji da, kao što svatko tko igra nogomet vikendom s prijateljima može postati profesionalni nogometaš tako i svatko tko igra igrice može postati eSportaš. Sve što trebaš za karijeru u eSportu je računalo ili konzola i možeš krenuti. Problemi nastaju kada je potrebno pronaći stabilni tim, financije i druge stvari, ali da – svatko tko voli i zna igrati igre može u teoriji postati esportaš, nije potrebna nikakva posebna dozvola, škola i slično.

 

Je li dovoljno samo “igrati igrice” da bi se bilo uspješan eSportaš?

Na žalost za nas sve, ne to nije dovoljno. Ogroman je broj priča i primjera timova i organizacija koje su jednostavno propale zbog nedostatka vizije i planiranja, ali i zbog toga što nisu imale razrađen financijski plan i strukturu. Da biste bili kvalitetan i stabilan eSport tim morate prije svega igrati odlično, ali osim igrača trebate imati i poslovni plan te osobe koje su zadužene samo za njega – od onih koji se bave financijama do marketingaša. Bez toga će jako teško ići.

 

Postoji li nekakva “krovna” organizacija u eSportu?

Ne, još uvijek ne postoji jedna velika, krovna organizacija koja upravlja svim turnirima i ligama kao što je to slučaj npr. u nogometu gdje FIFA ima glavnu riječ. U eSportu postoji niz tvrtki koje se bave organizacijom turnira i događaja.

Jedna od svakako najpoznatijih je ESL, tvrtka iz Njemačke koja je poznata po dugogodišnjoj organizaciji eSport turnira. Dreamhack također organizira razne turnire, ali je poznat kao najveći LAN party na svijetu. ESL i Dreamhack su u vlasništvu tvrtke Modern Times Group (MTG). StarLadder je organizacija iz Ukrajine koja se također bavi organizacijom posebnih esport turnira, a nabrajanje svih aktera koji rade turnire oduzelo bi zaista previše vremena, ali barem smo opisali neke od najvažnijih.

 

Što je esport tim, a što organizacija?

Esport tim čini nekoliko igrača od kojih svatko ima posebnu ulogu koju ispunjava, slično kao što u nogometu imamo golmana i napadače. Svaka igra ima svoje uloge, pa tako u Counter Strikeu možete biti rifler ili AWP-er, a u League of Legends jungler ili support. Ove uloge bitno se razlikuju po stilu igranja i većina igrača čitavu karijeru igra na jednom ili eventualno dva mjesta. Opet, povucimo paralelu s nogometom – ako ste branič, vjerojatno ćete čitavu karijeru igrati neko od srodnih mjesta, a nećete svaku utakmicu igrati drugu poziciju.

Esport organizacija je krovna struktura koja okuplja timove. Primjerice, organizacija G2 ima timove u igrama Rocket League, Counter Strike, League of Legends, Rainbow Six i drugima, ali svi ti igrači igraju za istu organizaciju. Slično je to klubovima poput Barcelone koji imaju nogometne, košarkaške i druge timove, jedina razlika je što Barcelonu zovemo klubom, a G2 organizacijom. Što se mene tiče, možete vi i G2 zvati klubom.

 

Tko sve radi u esport organizaciji?

Osim, jasno, igrača, svaka organizacija zapošljava i niz pratećeg osoblja. To su treneri koji s igračima razrađuju taktike, analitičar čiji je posao istraživanje protivnika, ali i odjel za marketing, PR, društvene mreže i video sadržaje koji se trude da slika organizacije koja izlazi u javnost bude što je moguće kvalitetnija. U esportu postoje i agenti igrača, fizioterapeuti, kuhari, dizajneri i developeri te čitav niz drugih poslova.

Velike organizacije imaju više od stotinu zaposlenika, a igrača je zapravo relativno malo u odnosu na ostatak osoblja.

 

Mogu li se zaposliti u eSportu ako nisam igrač?

Budimo potpuno realni, većina nas nikada neće biti zvijezda. Ipak, to ne znači da u esportu nema posla. Stranice poput Hitmarker Jobs svakodnevno objavljuju oglase za poslove u esport industriji, a traženi su developeri, project manageri, voditelji društvenih mreža, autori tekstova, snimatelji i montažeri i gotovo sve što biste mogli zamisliti, a da ima veze s igrama. Ako niste igrač, dosta su dobre šanse da za vas ima čak i više mjesta u esportu – jer svi žele biti igrači.

 

Koji brendovi podržavaju esport?

U 2019. godini najlakše je reći: gotovo svi veliki brendovi. U esport redovito ulažu i sponzoriraju ga proizvođači računalnih komponenti, elektronike i periferije poput Intela, nVidije, AMD-a, Logitecha, Razera, Della, Asusa, Aoca, HTC-a i drugih, ali i sponzori koje zovemo neendemski, odnosno sponzori koji se ne bave prvenstveno industrijom igara.

Tu su Adidas, Nike, Monster, Red Bull, State Farm, Kia, Nissan, Mercedes Benz, Deezer, Deutsche Telekom, A1, Vodafone, Schalke 04, Gillette, Coca Cola, Visa, Ford, Gazprom, Michelin, Sony, Audi, Snickers i zaista još vrlo velik broj drugih.

 

Ulaže li itko novce u taj esport?

Možda biste se začudili, ali u esport ulaže velik broj bivših profesionalnih sportaša poput NBA igrača Ricka Foxa, ali i pjevači poput Drakea te nogometaši, recimo Ronaldinho. U esport su do sada ulagali i podržali: Shaquille O’Neal, Steph Curry, Ashton Kutcher, Steve Aoki, ali i “ozbiljne” tvrtke poput velikih VC fondova koji sve više ulažu u natjecateljsko igranje.

Teško je nabrojati sve esport investitore, ali ima ih i više nego što mislite.

 

Kako ja mogu uložiti/imati svoj tim/zaraditi od esporta?

Vrlo teško pitanje. Da znam točan način, vjerojatno bi Netokracija imala svoj esport tim. Šalu na stranu, ako ste spremni investirati u timove najbolje je javiti se direktno njima, pogotovo onima iz regije kojima su financije vrlo potrebne za opstanak. Ulaganjem u esport zapravo ulažete u svoj brend i awareness među ciljanom publikom.

Najbolji savjet bio bi: investirajte malo novca u perspektivan tim koji će moći osiguravati solidne rezultate, makar na regionalnoj sceni. Što vaš tim igra bolje, jasno, bolje za vas. Druga najbolja stvar bila bi da postanete partner nekom regionalnom turniru – vaš novac otići će u povećanje kvalitete turnira, a samim time će privući i bolje igrače te timove.

 

Gdje mogu saznati više o esportu?

Sve zavisi koliko vas što zanima. Ako ste zainteresirani za Counter Strike, nema boljeg mjesta nego stranice HLTV. Neke pak pokrivaju mnoštvo različitih naslova. Postoji niz stranica koje se bave isključivo esportom, poput Dot Esports i Dexerto, a u regiji postoje Sport Klub Esports, CSadria, Index esport, Esports novosti i, jasno, Netokracija.

Ako vas više zanima ona poslovna strana esporta, preporučujem Esports Marketing Blog, The Esports Observer, Esports Insider, kao i newsletter TLDR.

 

Postoji li esport u regiji?

Naravno da postoji. Ipak, ako imalo pratite ovu situaciju, složit ćete se da bi mogao biti mnogo bolji. Danas imamo dvije velike regionalne esport lige: A1 Adria League i Esports Balkan League koje trenutačno čine vrh natjecanja na kojima se u regiji može igrati. Također, u Hrvatskoj se svake godine održava Dota Pit, veliki turnir u igri Dota 2 koji je ujedno i najveći esport turnir u Hrvatskoj.

Esport organizacija Good Game također u regiji organizira niz B2B esport turnira i drugih sadržaja koji nastoje popularizirati esport u IT zajednici.

Osim toga, u regiji imamo nekoliko vrlo kvalitetnih timova. Tim CR4ZY u igri CS:GO ostavio je ove godine vrlo dobre dojmove na međunarodnoj sceni, a svojim igrama iskazuju se i Crvena Zvezda Esports, Fantastic Esports, Asus Rog Elite i mnogi drugi. Ipak, nedostatak popularnosti u široj javnosti rezultira i s manjim financijskim okvirima te se timovi iz regije često muče i propadaju.

 

Imam još pitanja!

Odlično, ako imate još pitanja na koja biste voljeli odgovore, slobodno ih napišite u komentarima – potrudit ćemo se odgovoriti i nadograditi tekst što je prije moguće.

 

Izvori:

  1. Netokracija – Što je eSport?

 

Moglo bi te zanimati:

Početak sezone

Početak sezone

Pellentesque in ipsum id orci porta dapibus. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Proin eget tortor...

Osnivanje eSport lige

Osnivanje eSport lige

Pellentesque in ipsum id orci porta dapibus. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Proin eget tortor...

3 komentara

  1. Dominik Ivkošić

    Ovo je 2. komentar

    Reply
  2. Dominik Ivkošić

    Ovo je 1. komentar

    Reply
    • Dominik Ivkošić

      Ovo je odgovor na 1. komentar

      Reply

Submit a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Share This